wtorek, 17 czerwca 2014

„Igrzyska Śmierci” - Recenzujemy


 Gatunek: Akcja, Fantastyka naukowa
  Rok produkcji: 2011
  Data premiery z granicą: 21 marca 2012
  Data premiery w Polsce: 23 marca 2012
  Kraj produkcji: Stany Zjednoczone
  Język oryginału: Angielski
  Czas trwania: 142 minuty
  Reżyseria: Gary Ross
  Scenariusz: Gary Ross, Suzanne Collins, Billy Ray
  Budżet: 78 000 000 $
  Kontynuacja: „Igrzyska śmierci: W pierścieniu ognia”


Opis fabuły (wg. Wikipedia) 
W państwie Panem, którym rządzi złowrogi prezydent Snow (Donald Sutherland), dostatnio żyje się tylko nielicznym wybrańcom sprzyjającym opresyjnej władzy. Pozostali mieszkają w biednych, zamkniętych dystryktach. Gdy zaczęli się buntować, władze wpadły na pomysł, aby zorganizować igrzyska, które będą skutecznym narzędziem kontroli.
Do udziału w corocznych Głodowych Igrzyskach, losowani są przedstawiciele z poszczególnych dystryktów. Z Dwunastego, jednego z najbiedniejszych, wylosowani zostają Primrose (Willow Shields) i Peeta (Josh Hutcherson). Z takim werdyktem nie może pogodzić się Katniss (Jennifer Lawrence), która uważa, że jej młodsza siostra Primrose praktycznie skazana zostaje na śmierć, bo transmitowane przez ogólnopaństwową telewizję igrzyska przeżyć może tylko jeden uczestnik.
Katniss zgłasza się, by zająć jej miejsce. Jeśli kiedykolwiek jeszcze chce zobaczyć swoich bliskich musi zwyciężyć. To zadanie wydaje się niewykonalne. Katniss nie ma żadnego doświadczenia w walce, w przeciwieństwie do "karierowców", których od dzieciństwa szkoli się z myślą o udziale w igrzyskach. Ale odważna szesnastolatka rozpala w ludziach nadzieję na zmiany i staje się symbolem buntu.

Moja opinia:
Film, podobnie jak książka, jest bardzo wciągający. Jak chyba każda ekranizacja niektóre fragmenty są zmienione lub wycięte, jednak nie ma ich tak dużo. Jedyny rażący błąd to brak Madge, która w książce daje Katniss broszkę z kosogłosem. Film w niesamowity sposób oddaje emocje bohaterów i można poczuć się uczestnikiem odgrywanych wydarzeń. Dla podkreślenia grozy niektórych sytuacji użyto ciekawych efektów specjalnych, które dostarczają dreszczu niepokoju. Naprawdę polecam to dzieło ze względu na doskonałe odegranie przez aktorów wyznaczonych im ról oraz dobrze przedstawioną fabułę i ciekawe sceny. Mam nadzieję, że oglądanie wciągnie was równie mocno jak mnie i nie będziecie się mogli doczekać kolejnej części.

Moja ocena:

Film zdecydowanie zasługuje na 10/10

1 komentarz:

Poprzednie Notki