piątek, 28 lutego 2014

Ocena #002

Oceniająca: Ladire
Autor: Fl4shTV

Pierwsze Wrażenie 13/24
Po pierwszym spojrzeniu na bloga pomyślałam: „To ma być jakiś żart?". Pierwsze, co rzuca się w oczy to szablon, a raczej jego brak. Nie wiem czy wiecie, ale szablon naprawdę ma wpływ na czytelników. Aby zachęcić kogoś do przeczytania trzeba go zachęcić wyglądem bloga. Wiele osób mówi, że nie ocenia się książki po okładce, a jednak według takiej właśnie procedury odrzucamy mało interesujące blogi. Nie staramy się ich czytać jeśli wygląd nam nie odpowiada, bo przeszkadza nam to skupić się na treści utworu, buduje już na samym początku negatywne odczucia. Brak profesjonalnego szablonu jest tutaj bardzo dużym błędem, który będzie kosztował wiele punktów oraz wielu czytelników. Adres bloga i napis na belce są prawie takie same. Tytuł jest mroczny i ciekawy. Widać w nim pomysł autora, ale cały efekt psuje ogólny wygląd bloga. Widząc obskurną szarość, która sama w sobie, bez żadnych dodatków jest po prostu nudna, mam ochotę natychmiast wyjść z bloga. Budzi on moje zainteresowanie, ale dominuje tu uczucie obrzydzenia.

Coś Jeszcze? [2]
Mam mieszane uczucia i nie jestem dokładnie pewna co myśleć o tej stronie. Zaskakuje mnie ona i nie jestem pewna, czy to jest pozytywne uczucie. Daje ci kilka punktów na zachętę.

Grafika 13/23
Blog nie posiada profesjonalnego szablonu co jest dużym minusem. Nagłówek jest jednak ciekawy i zdecydowanie widać o czym będzie blog. Z dodatków widać jedynie profili możliwość dodania autora do kręgów. To nic ciekawego, a wręcz niektórzy twierdzą, że tych akurat dodatków należy unikać. Zgadzam się z nimi, ponieważ te widety burzą porządek na blogu i wprowadzają chaos co raczej nie jest wskazane. Da się jeszcze zauważyć archiwum bloga. To przydatny gadżet. Nie ma tu zbyt wielu rzeczy, więc wszystko wygląda estetycznie i nie przeszkadza w czytaniu. Tradycyjna czcionka, bez żadnych zawijasów w tekście bardzo ułatwia przyswojenie treści utworu. Blog zdecydowanie nie jest przepełniony, jednak nie zachęca swoim wyglądem, a wręcz odstrasza brakiem ciekawego design'u.

Coś Jeszcze? [-5]
Przerażający brak szablonu skutkuje punktami na minus.

Treść 85/92
*Fabuła/Akcja 27/28
Akcja jest bardzo ciekawa. Niemalże nigdy nie staje ona w miejscu. Ciągle coś się dzieje. Bieg wydarzeń niesamowicie mnie urzekł, choć jestem raczej zwolenniczką rozgrywających się w tle romansów. Brak wyraźnego wątku miłosnego rekompensuje mi jednak fakt, że bohaterowie odczuwają wiele mieszanych emocji. Historia strasznie wciąga, a bogactwo zwrotów akcji jest niesamowite. Przeplatają nam się wątki kilku różnych bohaterów.Treść zdecydowanie jest zgodna z podaną tematyką.

Coś Jeszcze? [2]
Dziękuję ci za to cudowne opowiadanie. Masz niesamowity dar.

*Świat przedstawiony 18/20
Doskonale wplatasz opisy w bieg wydarzeń. Nie ma się uczucia, że akcja staje, a jest tylko opis. Potrafisz to połączyć. Każdy z bohaterów ma własny, niepowtarzalny charakter. Są oni zwykłymi ludźmi, ale wyróżniają się ze społeczeństwa. Można powiedzieć jacy są, ale w żadnym wypadku nie da się zrozumieć co zrobią za chwilę, więc potrafią nas zaskoczyć. Trochę przeszkadza mi druga osobowość Willa, ale nadrabiasz to doskonałym wykorzystaniem jej w dialogach. Zawsze podajesz miejsce i czas akcji. Jestem w stanie wszystko sobie doskonale wyobrazić.

Coś Jeszcze? [4]
Zawsze zwracam swoją uwagę szczególnie na opisy. Ty doskonale sobie z nimi poradziłeś.

*Styl/Dialogi 34/37
Napisanie tego opowiadania było naprawdę dobrym pomysłem. Akcja, jak już wcześniej pisałam, jest na prawdę ciekawa. Zaskakujesz i masz bardzo bogate słownictwo. Mimo wszystko tekst jest prosty do zrozumienia i nie trzeba pomagać sobie słownikiem. Piszesz w narracji pierwszoosobowej z perspektyw wielu postaci. Każdy bohater pokazuje własny punkt widzenia, a jednocześnie opowiada dalszy ciąg historii. Dialogi są ciekawe i interesujące, a nie nudne i bezsensowne jak w wielu innych opowiadaniach. Każde słowo wypowiedziane przez twoje postaci ma znaczenie dla dalszej części opowieści.

Coś Jeszcze? [8]
Spodobało mi się, że płynnie zmieniasz perspektywę. Większość osób robi to dość sztywno.

*Oryginalność 6/7
Masz wiele ciekawych pomysłów i potrafisz je wykorzystać, a dzięki temu opowiadanie staje się coraz ciekawsze. Nie zauważyłam, żebyś ściągał ze znanych mi książek i chociaż opierasz się na czymś to nie wykorzystujesz wszystkiego co tam występuje.

Coś Jeszcze? [0]
Do głowy nie przychodzi mi nic, za co mogłabym dodać ci punkty lub ci je odjąć.

Poprawność 46,5/50
Błędów nie ma zbyt wiele, nie rażą one po oczach i nie przeszkadzają w czytaniu.

*Ortografia 15/15
Brak błędów ortograficznych.

*Interpunkcja 9,5/10
Rozdział 8: Pięć do trzech
Z tym że za kilka dni...= przecinek przed ,,że"

*Inne błędy 12/15
Prolog: Horny
...kajdanek, usłyszał charchnięcie = charknięcie
Rozdział 8: Pięć do trzech
...przydarzy nam się coś coś złego? = powtórzenie
...on po po prostu potrzebował... = powtórzenie
Prolog: Jane
- A ja Mark – mężczyznę wyciągnął rękę...= mężczyzna
Rozdział 7: Nic nie trwa wiecznie
...odbezpieczył broń, po czym przycelował ponownie.  = wycelował
...temat Dale, auetntycznie zaciekawiony.= autentycznie

Coś Jeszcze? [0]
Nie mam nic do dodania.

Dodatki 12/15
Na blogu jest kilka zakładek. Spis rozdziałów został pomysłowo rozdzielony na akty, a zdjęcia w zakładce bohaterowie zostały pokryte sepią co daje ciekawy efekt. Bardzo efektywna jest także zakładka ,,O mnie" występująca zazwyczaj na blogach. Z radością zauważam, że wszystkie linki działają bez zarzutu i jest wśród nich odnośnik do IS'u. Ciekawym pomysłem było stworzenie fanpage'a. Zakładki nie wyróżniają się zbytnio na tle innych blogów. Brak informacji dotyczącej opowiadania.

Coś Jeszcze? [-1]
Zdecydowanie powinieneś pomyśleć o dodaniu jakiś informacji o opowiadaniu. Chociażby zarysu fabuły.

Mowa Końcowa
Szczególnie urzekła mnie twoja pomysłowość i doskonały styl pisania. Zdecydowanie masz talent i powinieneś go wykorzystać najlepiej jak potrafisz. Radziłabym jednak zmienić szablon bloga, bo od niego zależy ilu będziesz mieć czytelników. Każdy z nas na początku zwraca uwagę na wygląd i należy o tym pamiętać.
Edit. Dodaję dwa punkty za moje początkowe, błędne wypisanie błędów.

Coś jeszcze? 12/33

Punkty w sumie 181,5/237

Ocena: ok. 77% czyli Mocna czwóra! (4)
_____________________________________________________
Przepraszam, że na początku źle wypisałam pomyłki interpunkcyjne autora. Każdy czasem popełnia błędy.

9 komentarzy:

 1. Dziękuję bardzo za czas poświęcony czytaniu i pisaniu oceny moich wypocin. Znaczy to dla mnie jeszcze więcej, zważywszy na to, że jest to oficjalnie pierwsza recenzja Czarnej Śmierci w historii. Propsy! :3
  Przyznam szczerze, że nieco - kolokwialnie mówiąc - olałem szablon bloga. Sam wyznaję zasadę "Nie oceniaj książki po okładce", ale ogólnie dziwny ze mnie człowiek. Dziękuję bardzo za czas poświęcony czytaniu i pisaniu oceny moich wypocin. Znaczy to dla mnie jeszcze więcej, zważywszy na to, że jest to oficjalnie pierwsza recenzja Czarnej Śmierci w historii. Propsy! :3
  Przyznam szczerze, że nieco - kolokwialnie mówiąc - olałem szablon bloga. Sam wyznaję zasadę "Nie oceniaj książki po okładce", ale ogólnie dziwny ze mnie człowiek. Prawdopodobnie masz rację i z powodu karczemnej budowy strony odstraszyłem dużą część potencjalnych czytelników. Na swoją obroną mam jednak dwie rzeczy: kompletnie nie znam się na grafice i bałem się przesytu formy nad treścią. Jak widać po dalszej części wpisu, osiągnąłem odwrotność, co też niczym dobrym nie jest. Chyba już wiem, za co zabiorę się w najbliższym czasie. Szkoda tylko tych ponad 10% noty.
  Na szczęście to, na czym najbardziej mi zależało, czyli fabuła, została oceniona cholernie wysoko, praktycznie przekraczając moje oczekiwania! To dla mnie strasznie dobra wiadomość! Przez cały okres pisania opowieści lękałem się tego, iż wyłącznie autorowi podobają się postaci oraz rozwój wydarzeń. Cieszę się, że nie uznałaś czasu spędzonego na lekturze za stracony. :)
  Podsumowując, jestem zadowolony z oceny, wytknięte błędy z pewnością poprawię, szablon gdzieś tam zamówię i dodam zakładkę z opisem historii. Jeszcze raz wielkie dzięki! masz rację i z powodu prymitywnej budowy strony odstraszyłem dużą część potencjalnych czytelników. Na swoją obronę mam jednak dwie rzeczy: kompletnie nie znam się na grafice i bałem się przesytu formy nad treścią. Jak widać po dalszej części wpisu, osiągnąłem odwrotność, co też niczym dobrym nie jest. Chyba już wiem, za co zabiorę się w najbliższym czasie. Szkoda tylko tych ponad 10% noty.
  Na szczęście to, na czym najbardziej mi zależało, czyli fabuła, została oceniona cholernie wysoko, praktycznie przekraczając moje oczekiwania! To dla mnie strasznie dobra wiadomość! Przez cały okres pisania opowieści lękałem się tego, iż wyłącznie autorowi podobają się postaci oraz rozwój wydarzeń. Cieszę się, że nie uznałaś czasu spędzonego na lekturze za stracony. :)
  Podsumowując, jestem zadowolony z oceny, wytknięte błędy z pewnością poprawię, szablon gdzieś tam zamówię i dodam zakładkę z opisem historii. Jeszcze raz wielkie dzięki!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cholera, jak nie literówki, to zdublowane akapity. Pisanie z komórki jest karkołomne.

   Usuń
 2. Nie ogarniam, poprawiasz innych, a sama popełniasz błędy ortograficzne! Pisze się "naprawdę", a nie, jak Ty napisałaś, "na prawdę". Sorry za niepoprawny cudzysłów, ale się spieszę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Większość wypisanych przez Ciebie "błędów" interpunkcyjnych nie jest błędem. To Ty "poprawiłaś" je błędnie, czyli wcale nie poprawiłaś.
   Ogólnie, myślałam, że jako oceniająca znasz zasady interpunkcji i ortografii, a tu taka przykra niespodzianka. Polecam Ci zaznajomienie się ze stroną: http://pomackamy.blogspot.com/p/necronomicon_25.html

   Usuń
 3. Autorko bloga, mam do Ciebie kilak uwag.
  Po pierwsze jeśli sama "poprawiasz" innych nie wprowadzaj ich w błąd. Przed myślnikiem pomijamy przecinek, zachowujemy natomiast kropkę, pytajnik, wielokropek i wykrzyknik.
  Po drugie bardzo razi gdy osoba oceniająca pisownie innych sama popełnia błędy "naprawdę" piszemy razem.
  I trzecia uwaga. Wytykasz koledze, jeden dodatek "w kręgach" a sama masz po bokach narąbane aż dostaje się oczopląsu.
  Widać szarość bez dodatków...a jaki ma być blog o zombie różowy w motylki?

  OdpowiedzUsuń
 4. Osobiście nie brałabym się za, nazwijmy to, fachowe poprawianie kogoś, jeśli nie byłabym profesorem Miodkiem. Z drugiej strony, jeśli ktoś czuje się w tym dobrze, proszę bardzo. Ale pierwszy raz w życiu słyszę o pomijaniu kropek przed myślnikami. No błagam, jak jest koniec zdania, to jest kropka. Basta cosi.
  Co do szablonu, to się nie wypowiadam. Jak dla mnie jest może i ubogi, ale przynajmniej przejrzysty, a nie napaćkany, jak to bywa bardzo często.
  Dla autora rada taka, żeby się nie słuchał, a dla oceniającej - słownik interpunkcyjny do poduchy.

  Nie, to nie był żart. Sama poczytuję. Warto.

  Jeśli coś dobrego miałabym dodać, to na przykład fakt, że przy ocenie punkty są dobrze rozplanowane i, gdyby nie te błędy, całość recenzji czytałoby się całkiem nieźle - a nawet czytało, bo przyznam, że dopóki nie zauważyłam komentarzy, nie spojrzałam nawet na część, w której "błędy" były poprawiane. I jeśli chodzi o ogół, wrażenie mogłoby być całkiem dobre. Ale kropki i myślniki cię pokonały, przykro mi.

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Przepraszam bardzo za moje błędy. Faktycznie najlepsza z interpunkcji nie jestem i dziękuję za zwrócenie uwagi! Już poprawiam moje błędy i podnoszę ocenę dodając też 2 punkty za moją gafę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uważam, że, jeśli - jak sama twierdzisz - interpunkcja nie jest Twoją mocną stroną, nie powinnaś poprawiać jej u innych. Popracuj nad nią :) Nie, że jestem chamska czy coś, ale, moim zdaniem, jeśli się czegoś nie umie, nie zabiera się do tego.
   I nie przepraszam tylko je popraw :D

   Usuń

Poprzednie Notki