sobota, 30 listopada 2013

Ocena #001

Oceniająca: Summer Sun 

Pierwsze Wrażenie 9,5/24

Pierwsze, co rzuca mi się w oczy po wejściu na bloga to szablon. Jest w nim wiele niedociągnięć. Nie wiem czy to wina mojej przeglądarki, złego wykonania czy sposobu umieszczenia na blogu. Adres bloga jest jak dla mnie nieco chaotyczny. Jest tam tytuł bloga. To rozumiem, ale dlaczego nie ma tam jakiegoś myślnika, który wprowadziłby porządek? Być może innym nie sprawia to kłopotu, ale mnie jednak denerwuje. Kiedy patrze na bloga myślę sobie, że po prostu nie masz zbytniego talentu do grafiki. Strasznie denerwują mnie suwaki w poście. Zdecydowanie estetyczniejszy byłby ich brak. Zniechęcają mnie one do dalszego czytania. Wszelkie niedociągnięcia w blogu odrzucają mnie i zniesmaczają, widać jednak pomysł autora. Tytuł i adres są dość zwykłe. Jakaś historia o jakieś Taylor. Nic specjalnego. Nie prowokuje to żadnych przemyśleń, jeśli nawiązuje do opowiadania to jedynie imieniem bohaterki. Jak już napisałam wcześniej z całego bloga najbardziej w oczy rzucają się wszelkie niedociągnięcia w szablonie, a to źle.

CJ? [-2]
Pierwsze wrażenie zdecydowanie działa na niekorzyść. Radzę poprawić niedociągnięcia w szablonie, bo mogą one odebrać większość potencjalnych czytelników.

Grafika 18/23

Jak napisałam wcześniej szablon ma wiele niedociągnięć, ale przynajmniej jest i jak dla mnie jest on powiązany z tematyką bloga. Na nagłówku widzimy uśmiechniętą dziewczynę. Zakładam, że jest to rzeczona Taylor. Na blogu dominuje barwa szara. Jest to nawiązanie do thrillera. Na blogu widać wiele dodatków. Niektóre z nich są z pewnością zbędne. Pragnę zwrócić uwagę na dodatek o nazwie ,,Przykładowy Tytuł". Zakładam, że nie był on w planach. Na blogu są dwie ankiety, z których jedna, znajdująca się nad postem, jest przez niego przesłonięta. Nie można dodać odpowiedzi i psuje wygląd szablonu. Strony są na środku nagłówka. Tak miało być? Uważam, że nie, ponieważ jest to kolejny minus. Czcionka używana w postach jest jak dla mnie nieco za duża, natomiast ta z paska bocznego za mała. Nie przeszkadza to jednak w czytaniu. Przeszkodę stanowi natomiast zachodzący na siebie teks. Widzę coś takiego m. in. na górze posta, tam gdzie tekst posta przesłania ankietę. Wygląda to bardzo nieestetycznie i denerwuje podczas czytania tak samo, jak już wspomniane nieszczęsne suwaki w notce.

CJ? [-3]
Chcę zwrócić uwagę na fakt, że dzięki suwakom udało się ograniczyć wielkość przestrzeni zajętej przez teks. Jest to zazwyczaj ich zadanie i na tym blogu doskonale się z niego wywiązały, ale po co? Przecież pod postem jest tyle wolnej przestrzeni, że zmieściłby się on cały.

Treść 67,5/92

*Fabuła/Akcja 18/28
Nie zauważyłam w opowiadaniu wielu niezgodności, ale tak samo nie widzę w nim zbyt wielu wątków. Mam nadzieję, że to jednak jedynie wina dość małej ilości rozdziałów. Z przykrością oznajmiam, że akcja nie jest zbyt ciekawa. Występują głównie dialogi. Tak na prawdę coś zaczyna się dziać dopiero w ostatnim rozdziale, a i tak jest to niewiele. Ciągle to samo. Piszesz dość krótkie rozdziały i nie opisujesz tam zbyt wielu wydarzeń. to sprawia, że wszystko ciągnie się jak ,,flaki z olejem", niemalże stoi w miejscu. Radzę ci pisać dłuższe rozdziały i dodawać w nich więcej wydarzeń. Kilka opisów też by nie zaszkodziło. Oczywiście wszystko trzyma się tematyki bloga.

CJ? [-1]
Naprawdę nie podoba mi się, że akcja jest taka nijaka. Nie potrafię tego lepiej określić. To ogromny minus dla twojego opowiadania.

*Świat przedstawiony 11/20
Bohaterowie opowiadania są zwykłymi ludźmi. Przynajmniej tak to na razie wygląda. To pomaga utożsamić się z nimi i pobudza do myślenia. Spodobało mi się w nich przede wszystkim, że mają normalne problemy i nie wyróżniają się niczym szczególnym, ale pomimo to są one autentyczne i oryginalne. Zbyt wielu autorów kreuje swoich bohaterów na postaci wszechwiedzące i to sprawia, że czytelnik czuje się gorszy. Cieszy mnie, że nie popełniłaś tego błędu. Czas akcji jest określony niejednoznacznie. Nie jestem pewna jaka jest pora roku. Porę dnia wskazują jedynie subtelne sygnały np. ,,Po szkole miała wracać do...". Z pewnością wyraźniejsze jego określenie pomogłoby w interpretacji tekstu. Niestety brakuje opisów, a bez nich nie jestem w stanie wyobrazić sobie bohaterów oraz scenerii.

CJ? [-3,5]
Nie lubię odejmować punktów, ale jak dla mnie brak opisów jest karalny. Zauważyłam, że w jednym z komentarzy piszesz, iż opisu bohaterów znajdują się w osobnej zakładce. Czy tak powinno być w opowiadaniu? Wyobraź sobie, że ktoś chce wydać twoje opowiadanie w postaci książki. Czy musi tam dodać załącznik, aby można sobie wyobrazić postaci? Widziałaś kiedyś taką książkę?

*Styl/Dialogi  31,5/37
Napisanie tego opowiadania z pewnością było dobrym pomysłem. Pomijając nieszczęsne opisy piszesz bardzo ciekawie. Zwroty akcji są zaskakujące. Opowiadanie dopiero się rozwija, ale już widać, że będzie to wspaniała opowieść. Twój język jest prosty, ale w żadnym razie nie ubogi. Na szczęście nie musiałam ciągle zaglądać do słownika szukając wyjaśnień nieznanych mi wyrazów. Historia zdecydowanie wciąga. Często ,,płynęłam" z tobą, zapominając, że obok mnie czeka sterta zadań domowych. Masz ciekawy styl pisania, który bardzo miło się czyta. Większość dialogów jest dość interesująca, lecz zdarzają się zupełnie bezsensowne i niepotrzebne konwersacje. Piszesz narracją trzecioosobową, co doskonale pasuje do charakteru twojego dzieła.

CJ? [4,5]
Bardzo przyjemnie pisało mi się ten podpunkt. Miło jest dawać dużo punktów. Największym twoim błędem jest zdecydowanie brak opisów. Na tym straciłaś najwięcej.

*Oryginalność 7/7
Masz bardzo ciekawe pomysły. Zdecydowanie nie bierzesz przykładu z innego bloga. Mógł cie on najwyżej zainspirować. Tyle krąży teraz FanFiction o 1D i JB, że oszaleć można. Miło jest dla odmiany przeczytać coś naprawdę oryginalnego. Czy kopiujesz pomysły z książek? Nie jestem pewna. Przynajmniej z żadnej, którą bym znała.

CJ? [1]
Sama nie wiem dlaczego dodaję tutaj ten punkt. Coś mi się jakoś tak spodobało, że podświadomie ci go podarowałam.

Poprawność 29,5/50
Na początku jest wiele błędów, ale później wyraźnie się poprawiasz. Nie rażą one jednak po oczach i nie przeszkadzają w czytaniu.

*Ortografia 7/15

(...) tylko te głupią ciotkę. = tę
(...) pod ziemie i zostać... = ziemię
(...) stolika ustawionego w koncie. = kącie
(...) torby na ramie plan lekcji. = ramię
(...) się wyrobie. = wyrobię
(...) olewając kolacje... = kolację
(...) na ujeżdżalnie dołączyli... = ujeżdżalnię
- mhm... w środy mamy razem historie i angielski. A w piątki biologie. = Zaczynamy z wielkiej litery, historię, biologię, nie zaczynamy zdania od ,,a"

*Interpunkcja 2,5/10 

(...) niej piszą że ją kochają i niedługo... = przecinek przed ,,że"
(...) przekonana że gdyby uciekła... = przecinek przed ,,że"
(...) od rodziców których nie miała... = przecinek przed ,,których"
(...) posłała Lisie szybki wymuszony uśmiech. = przecinek po ,,szybki"
(...) i wiem że powinnaś... = przecinek przed ,,że"
(...) dni temu gdy jej rodzice... = przecinek przed ,,gdy"
- Taylor.- zawołała... = bez kropki
(...) odkrzyknęła Taylor = kropka na końcu
Prosi też byś do niej... = przecinek po ,,też"
(...) znaleźliśmy miejsce gdzie zajmują... = przecinek przed ,,gdzie"
(...) dwa dni. - kontynuowała... = bez kropki
(...) były w sali nr. 1. = bez kropki po nr
(...) nauczyciela - to jest Taylor = kropka na końcu
(...) się.  - Katie jako = bez kropki
(...) miejsca w, którym jeszcze... = przecinek powinien być przed ,,w"

*Inne Błędy 11,5/15

Część 1
,,Wakacje" tak właśnie...  =  ,,Wakacje"- tak właśnie...
(...) otarła łzy, po czy oddaliła... = po czym

Część 2
Ale nie tylko to zmieniło się... = Nie zaczynamy zdania od ,,ale"
(...) odpowiadasz na sms które do ciebie wysyła? = liczba musi być ta sama
(...) wykręciła numer matki. Po kilku sekundach odebrała jej mama. = powtórzenie
Część 8
(...) zobaczył Taylor - a kim... = Po myślniku zaczynamy z wielkiej litery
Cześć 9
(...) na ramiączka. = ramiączkach

CJ? [0]
Na początku brakowało wielu przecinków i nie pisałaś ,,ą" oraz ,,ę". To szczerze mówiąc cię pogrzebało.

Dodatki 10/15

Blog zawiera dwie zakładki: ,,Bochaterowie" oraz ,,Chcesz być powiadamiany o nowych notkach?". Nie widzę żadnej mówiącej o autorce, genezie bloga itp. Nie ma też żadnej zawierającej informacje o opowiadaniu. Na szczęście nie ma też żadnej niepotrzebnej. Chyba wszyscy wiedzą, co może zawierać  ,,Chcesz być powiadamiany o nowych notkach?". Więc zajmę się tą drugą. Zakładka ,,Bochaterowie". Od razu w oczy rzuca się błąd. Bohaterowie piszemy przez ,,h". Tytuł od razu mówi nam jaka jest treść. W zakładce zostało opisanych kilku bohaterów m.in. Taylor. Na pasku bocznym znajduje się widet zawierający informacje o autorce. Wynagradza to brak osobnej dla tego elementu podstrony. Widzę również pomocne archiwum oraz długą listę blogów. Ciekawym pomysłem było dodanie możliwości automatycznego tłumaczenia tekstu. Są dwie ankiety. Jedna z nich jest według mnie nie potrzebna, ale autorka może mieć oczywiście inne zdanie na ten temat. Wszystkie odnośniki działają jak należy i są poukładane według daty dodania ostatniej notki na danym blogu. Jest wśród nich odnośnik do IS'u.

CJ [2]
Dodatki są bardzo ciekawe, polecam ci jednak zmniejszenie ilości ankiet do jednej.

Mowa Końcowa

Szczególnie spodobał mi się twój styl pisania. Jest tak prosty, a jednocześnie tak bogaty. Nie potrafię nawet powiedzieć dlaczego. On po prostu jest piękny. Nie spodobał mi się jednak brak opisów. To twój największy błąd. Cóż mogę ci poradzić? Na twoim miejscu zmieniłabym szablon. Wiele elementów wystaje i psuje to efekt. Szare barwy też raczej nie przyciągną wielkiej publiczności.
Chciałabym cię przeprosić, ponieważ czekałaś na tę ocenę bardzo długo. Mam nadzieję, że mi wybaczysz.

Co Jeszcze? -2/33

Punkty w sumie 132,5/237

Ocena: 
ok. 56 % czyli Dostateczny (3)

4 komentarze:

 1. Najpierw chciałabym ci podziękować za to, że zadałaś sobie trud przeczytania tego wszystkiego. Co do szablonu całkowicie się z tobą zgadzam, ale to nie moja wina. Zamówiłam go, a szabloniarka u której zamawiałam ma dużo zleceń i nie chciałam zawracać jej głowy. Co do ankiety na górze, mi wcale nie przysłania tekstu. Słowo. Gdyby tak było zaraz bym zrobiła z tym porządek. U mnie wszystko jest ok. Cóż więcej dodać. Postaram się poprawić :). Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszy mnie, że się nie obraziłaś. Co do ankiety, to pewnie po prostu nie jest dostosowana do mojej przeglądarki, a mnie się oczywiście nie chciało sprawdzić.

   Usuń
  2. Oczywiście, że się nie obraziłam :).
   Jestem w stałym pośpiechu i rozdziały piszę na szybko. Z tond tyle błędów.

   Usuń
  3. Proszę Cię, tylko nie "z tond". Pisze się "stąd"! STĄD!
   Przepraszam... :c

   Usuń

Poprzednie Notki