Rekrutacja - Redaktorzy

Witaj w formularzu rekrutacyjnym na redaktora!
Nazwa może brzmieć trochę formalnie, ale to tylko pozory. Bardzo cieszymy się, że przejawiasz chęci dołączenia do załogi! Może to na ciebie właśnie czekamy?


Znalazłaś/eś się w formularzu rekrutacyjnym na redaktora, więc w takim razie musisz chcieć zostać naszym ISowym dziennikarzem, nie mylimy się?


Jeśli się nie mylimy, to zaczynajmy!
Musisz znać trzy podstawowe zasady, które obowiązują tu nas wszystkich — i stażystów, i pełnoprawnych członków załogi. Skoro niedługo staniesz się jednym z nas, wypadałoby ci je przedstawić. Nie martw się, na pewno dasz radę im sprostać!


Zasada 1: Nie obawiaj się niczego. Nie startujesz właśnie na studia do Julliarda ani na pokaz mody Gucciego, więc możesz być totalnie wyluzowany. Poprosimy Cię tylko o kilka niezbędnych rzeczy, ale prostych. Wierzymy w Ciebie, więc ty też w siebie uwierz!


Zasada 2: Traktuj redagowanie i bycie w ISie jak przyjemność! Jesteś na równi z resztą załogi, wcale nie gorszy, więc nie masz powodów do zmartwień. Wypełniaj swoje obowiązki i rób artykuły oraz przeprowadzaj wywiady systematycznie, lecz pamiętaj, że ma to być jedynie zabawa, a ty masz czuć się szczęśliwy i spełniony w swojej roli.


Zasada 3: Nie jesteś tu sam, więc nie czuj się tak! Jeśli będziesz mieć problem, załoga jest tu dla ciebie. Nie rozumiesz czegoś? Powiedz o tym członkowi załogi, który przeprowadza twoją rekrutację. Chcesz, żeby twoich pierwszych prac doglądał ktoś, kto jest tu dłużej lub nie masz pewności, co do spraw związanych z redagowaniem? Redaktorki są tu dla ciebie, zawsze! Ponadto dotrzesz do Strony Stażu, która — mamy nadzieję — ułatwi ci przejście pierwszego miesiąca z nami.


Skoro znasz już zasady, możemy przechodzić do czystych formalności!


Co będzie od ciebie wymagane, jako redaktora?
—  Umiejętność poprawnego pisania po polsku. Każdy uczy się na swoich błędach i im więcej prac wystawia, tym lepszy jest w swoim fachu, więc nie, nie musisz być perfekcyjny! Ważne, żebyś znał chociaż podstawy plus trochę więcej. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że nie jesteś słownikiem, dlatego nie masz się czym martwić, jeśli np. interpunkcja idzie ci trochę gorzej niż reszta.
Umiejętność poprawnego zadawania pytań, rozwijania tematów i składania zdań, aby brzmiały zachęcająco i poprawnie. Wyobraź sobie, że przeprowadzasz wywiad na żywo. Masz gotową listę pytań, lecz osoba, która na nie odpowiada, nie udziela ci odpowiedzi takiej, jakiej ty byś chciał, przez co kolejne pytanie nie nadaje się już do tego, aby je zadać. Musisz uważnie słuchać, co mówi osoba, z którą przeprowadzasz wywiad, bo inaczej utkniesz w martwym punkcie. Rozwijaj i ciągnij temat, to jest umiejętność! Bądź kreatywny, zachęcaj, nie poddawaj się, wyciskaj wszelakie informacje.
Piszesz artykuł? Korzystaj nie tylko z różnych źródeł, tj. internet czy telewizja, ale również z życia codziennego, zachowań ludzi i ich postępowań oraz stosunku każdego ciała żywego do otaczającej go rzeczywistości.
Chęci i zapał. Jeden z najważniejszych punktów! Nie powinieneś rezygnować po napFaniu jednego artykułu czy przeprowadzeniu jednego wywiadu, bo będzie nam smutno się z tobą rozstawać. A twoje prace powinny zachęcać, prawda? Sądzimy, że tak, dlatego nie pisz na siłę, ani gdy jesteś zmęczony. Daj sobie tyle czasu, ile potrzebujesz.
Pozostanie z nami na dłużej. Wszyscy mamy nadzieję, że pozostaniesz jak najdłużej i zadbasz o stronę dziennikarską Internetowego Spisu wraz z innymi redaktorkami! Jeśli nie planujesz długiego pobytu, lepiej już stąd uciekaj!
Zaangażowanie i kreatywność. Każdy chciałby czytać artykuł, kiedy redaktor naprawdę postara się i wykona go najlepiej, jak potrafi! Zwróć uwagę na każdy detal, czerp inspirację z różnych źródeł i nie pozwól, aby coś ci się nie spodobało.


Dużo chyba tego nie ma, prawda?
Mamy nadzieję, że nadal starasz się o tę posadę!


Jeśli tak, wiedz, że pozostał już jedynie mały formularzyk, który dzieli cię od stażu. Mała, drobna przeszkoda. Prosimy cię, abyś napisał go w komentarzu na tej podstronie.
Do dzieła!


W formularzu musi się znaleźć kilka rzeczy, a oto one:
Imię. Twoje jedyne najprawdziwsze imię, którego używasz na co dzień.
Nick, jakim będziesz się posługiwać. Oddaj się kreatywności! Będzie to nick od twojego konta na Bloggerze lub Google+.
Adres twojej podstrony. Podstrona to blog przeznaczony tylko i wyłącznie tobie. Znajdą się tam podstawowe informacje na twój temat, jeśli chcesz się pochwalić, możesz umieścić linki do swoich innych blogów oraz będzie tam również lista napisanych przez ciebie artykułów czy przeprowadzonych wywiadów (jeszcze ich nie masz!). Ważne, żeby dotyczyła ona tylko i wyłącznie Internetowego Spisu i twojej działalności tutaj. Niczego więcej.
Nie masz jeszcze podstrony? Nie przejmuj się. Możesz założyć ją dopiero w trakcie trwania stażu, a teraz w formularzu napisz, że po prostu jej na razie nie posiadasz.
Adres e-mail. Jest on bardzo ważny, ponieważ załoga praktycznie przez cały czas będzie się przez niego z tobą kontaktować. Jesteśmy (a raczej będziemy) w końcu rodziną, czyż nie?
Adres swojego bloga (opcjonalnie). Masz bloga? Pochwal się!
Doświadczenie w blogosferze. Opowiedz krótko o swojej przygodzie z Bloggerem. Masz jakieś blogi? Od kiedy tu jesteś? Co skłoniło cię do bycia redaktorem? Kiedykolwiek coś redagowałeś? Dlaczego sądzisz, że się nadajesz? Co jest twoją najlepszą stroną: artykuły, wywiady, a może coś jeszcze innego?


Na komentarze czekamy pod tą notką, tak, jak wspomniane zostało już powyżej.
Nie wahaj się dłużej, pisz!
Każde zgłoszenie rozpatrzymy i na każde również odpowiemy — pozytywnie lub też negatywnie. Jeśli będzie to pozytywny odzew, dostaniesz wiadomość na poczcie, że dostałeś się na staż! A jeśli negatywny, możemy powiedzieć tylko: próbuj dalej!

Zapraszamy! I powodzenia!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Poprzednie Notki