środa, 11 maja 2016

Poradnik Pisania :Jak powinno wyglądać pierwsze zdanie?

Zastanawiasz się jaki powinien być początek twojej opowieści? Jak napisać pierwsze zdanie? Wyrywasz sobie włosy z głowy, nie wiedząc jak zacząć? Czytaj dalej! Rozwiejemy twoje wątpliwości!

Przygotuj się teraz na niezwykłą i zupełnie niespodziewaną wiadomość: 
Pierwsze zdanie jest najważniejsze.

Nie bez powodu podajemy je na IS-ie w recenzjach, prawda?

Skoro pierwsze zdanie jest takie ważne, to jak powinno wyglądać?
Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta i raczej nie odkryję Ameryki, jeśli powiem, że musi ono zachęcać do dalszego czytania. Tylko jak osiągnąć taki efekt? Spójrzmy na przykład:
„Na trawie błyszczały krople rosy.”
Cóż sobie pomyśli nasz czytelnik?
Książka o kroplach rosy... Może poszukam czegoś lepszego.

Zasada 1. Pierwsze zdanie powinno mówić o bohaterze, na którym skupiamy książkę.

Oczywiście zasady te nie są gwarancją sukcesu. Zależy on przede wszystkim od gustu czytelnika i talentu autora, jednak rady te zwiększą szansę na zdobycie uwagi.

Dlaczego akurat na bohaterze? Nie zabronię ci poświęcić pierwszego zdania na opis przyrody, tak jak w przykładzie, ale prawda jest taka, że czytelnika nie obchodzi w tym momencie przyroda. Che poznać bohatera. Dopiero kiedy zżyje się z postacią, zacznie doceniać takie detale, jak np. pogoda czy tło historyczne.

Zobaczmy inny przykład:
„Dziewczyna przyglądała się kroplom rosy błyszczącym na trawie.”
Lepiej? Lepiej! Ale zawsze można poprawić, prawda?

Zasada 2. Pierwsze zdanie musi rodzić pytania. 
„Zamyślona dziewczyna przyglądała się kroplom rosy błyszczącym na trawie.”
Właściwie skupianie pierwszego zdania na opisie przyrody jest bez sensu, ale zostawmy to już. Na razie wmawiajmy sobie, że ta rosa ma głębszy sens. Czy coś. (Oczywiście tylko na potrzeby przykładu.)

Jakie pytania rodzi pierwszy przykład? Żadnych. Więc nie ma co liczyć na uwagę czytelnika. Z drugim jest już lepiej, ale to ostatni przykład zastanawia najbardziej.

Dlaczego dziewczyna jest zamyślona? Coś się stało? Co? O czym przypomina jej ta rosa?

Rozumiecie już?

Zasada 3. Pierwsze zdanie nie musi być długie.

Nikt ci nie zabroni, ale co zyskasz? Zawsze jest szansa, że czytelnik znudzi się zawiłością twojej wypowiedzi, przerazi go ilość przecinków i zwieje, gdzie pieprz rośnie.
Zobaczmy przykłady.
„Uciekał.” lub „Uciekał przerażony.”
Czyli króciuteńkie zdanie, które nie zawiera nawet podmiotu.
„Biegł między drzewami gęstego lasu, potykając się o paprocie i łamiąc leżące na ziemi gałązki z głośnym trzaskiem.”
Powiedz teraz, tylko szczerze,  które zdanie jest lepsze? To pierwsze, które przeczytasz i dostrzegając miliony pytań zaczniesz czytać dalej, aby dowiedzieć się gdzie, kiedy i przed kim, czy to drugie, które straci cały emocjonalny ładunek, zanim dojdziesz do końca?
Myślę, że nie muszę ci podpowiadać.

Potrafisz już napisać dobre, zachęcające do czytania zdanie? Gratulacje! Ciesz się swoim szczęściem. Jednak strzeż się! Żeby nie stracić czytelnika musisz utrzymać jego uwagę. 

Już wkrótce rady dotyczące pierwszego akapitu i motywacji do pisania!

2 komentarze:

  1. Już mi się podoba ta nowa seria! Takie porady na pewno się przydadzą się nie tylko mi. Co do stwierdzenia "pierwsze zdanie jest najważniejsze" uważam, że jest ogromnie ważne, ale to na pewno nie jedyna rzecz, która musi zostać dopracowana, żeby zatrzymać czytelnika. Czekam więc na kolejne części. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. I wreszcie się doczekałam :) co prawda, krótki post, ale za to szczegółowy. IS chyba powraca i to z ciekawszymi rzeczami, niz poprzednio. Mam nadzieję, że będzie tu wiele ciekawych postów związanych z poradami jak i grafiką, ponieważ to nie jest zwyczajny spis. Hmm...lecę pisac prolog, może mi się wreszcie uda coś sensownego stworzyć.
    Pozdrawiam,

    OdpowiedzUsuń

Poprzednie Notki