poniedziałek, 30 marca 2015

Ocena #032

Oceniające: Lusieeek i Aliudque
Autor: (nat)Ally


Pierwsze wrażenie 4/10
Pierwsza rzecz, która przykuwa moją uwagę po wejściu na bloga, to... no właśnie. Nic nie „porywa” mojego wzroku. Moje pierwsze wrażenie nie jest, niestety, zbyt dobre. Nagłówek to w rzeczywistości cztery obrazki sklejone w całość, w dodatku prawdopodobnie użyto do tego Painta. Wygląda to niechlujnie, jakby ktoś to robił na szybko, byle „by było”. W dodatku ta niejednolitość zdjęć, ich różne odcienie oraz efekty. Reszta szablonu została edytowana w przy pomocy Bloggera. Łącznie znajdują się tam dwa napisy „My little life”: jeden na rzekomym nagłówku, drugi - systemowy - trochę wyżej. Zdecydowanie jeden z nich musi zniknąć, jest po prostu niepotrzebny.
Jeśli chodzi o nazwę, to ona mi się spodobała. „My little life” w tłumaczeniu na polski oznacza „Moje małe życie”. Od razu można wyczuć, że będzie to pamiętnik, a dodatkowo kojarzy się z czymś subtelnym, prostym oraz (przynajmniej w moim odczuciu) słodkim. Czy tak też będzie?
Jednakże nie zmienia to faktu, iż mam już go (w domyśle tytułu) po prostu dosyć, ponieważ oprócz nazwy bloga oraz swojej pozycji na stronie głównej znalazł się on również w linku (pomińmy fakt, że został napisany przez podwojone „l”). Naprawdę aż tak go uwielbiasz?

Szata graficzna 3/10
Jak już wcześniej wspominałam, nagłówek to nic więcej niż kilka (amatorsko) połączonych obrazków. Czy tylko mnie przeszkadza fakt, iż są one takie jasne, wręcz prześwietlone? Oczywiście nie licząc trzeciego, on najwidoczniej miał sugerować kosmos, albo został wybrany tylko i wyłącznie z powodu, że był „ładny”. Rozumiem, to jest pewnego rodzaju pamiętnik, ale nawet i on powinien jakoś wyglądać. Ja osobiście mając do wyboru to, co można zastać na blogu, a któryś z szablonów proponowanych nam przez Blogspot, zdecydowanie wybrałabym opcję numer dwa.
Błagający o zmianę nagłówek oraz podwójny tytuł bloga (jakby było mi go mało, nie zapominajmy, że znajduje się on także w linku) czyni blog niezbyt atrakcyjnym. Co dokładniej możesz poprawić? Zamów szablon w porządnej szabloniarni (np. na ISie (:))). A jeśli już koniecznie chcesz mieć swój szablon, to masz dwa wyjścia: po pierwsze możesz wybrać któryś z domyślnych szablonów bloggera - są naprawdę fajne, proste i jest ich dość duży wybór; a po drugie wiele ludzi (m. in. na YouTube) pokazuje, jak można samemu wykonać prosty szablon, więc wystarczy poświęcić chwilę i powinnaś poradzić sobie sama.
Do tego dochodzi jeszcze ta czcionka. Spójrzmy prawdzie w oczy - jest okropna i stanowczo powinna zostać w najbliższym czasie zmieniona. Oprócz tego nazwy linków umieszczonych po bokach mieszają się z tłem. Kolejna rzecz do poprawy. Co do reszty, to raczej nie mam zarzutów. Blog utrzymany w kolorystyce niebieskiej, stonowanej, całkiem przyjemnej. Nie ma nadmiernej ilości dodatków, żadnych ankiet, nic niepotrzebnego. Za to oczywiście plus.
Należy pamiętać, że pierwszym, na co ludzie zwracają uwagę, jest właśnie szata graficzna. Od tego naprawdę dużo zależy, dlatego zdziwiło mnie to, że sama prowadząc (czy chociażby udzielając się na niej, nie jestem do końca pewna) szabloniarnię, posiadasz taką oprawę na swoim blogu. Ja już powiedziałam, co powinnaś zmienić, teraz do Ciebie należy decyzja, czy się do moich rad zastosujesz.

Treść 18/60
Ciężko stwierdzić, czy piszesz ciekawie, ponieważ wszelkie sformułowania, jakich używasz, są zdecydowanie za krótkie (zdania pojedyncze nierozwinięte nie zawsze są dobre), a błędy, których popełniasz naprawdę sporo, dodatkowo przeszkadzają, rozpraszając uwagę czytelnika. Objętość wszystkich połączonych postów można by zmieścić na... czterech (może pięciu) stronach Worda. Nie jest to wiele, przynajmniej jak na 17 notek. Rozumiem, że nie zawsze można się rozpisać przy którejś z historii, albo jednym z dni, ale bez przesady. Skutkuje to tym, że w rzeczywistości nie można „wciągnąć” się w czytany tekst oraz wczuć się w emocje przekazywane przez ich autora.
Zdecydowanie plusem jest to, że masz w miarę rozwinięte słownictwo, chociaż nie zawsze poprawnie go używasz. Jest to pamiętnik, co oznacza, że wpisy powinny pojawiać się w miarę często, lecz na tym blogu nieznane jest słowo „systematyczność”. Pojawiają się liczne przerwy np. od września do stycznia (to prawie pół roku, ktoś może pomyśleć, że blog został opuszczony!). Teraz akurat ostrzegłaś, że posty nie będą się pojawiać, ale niestety wcześniej takowej informacji nie zamieściłaś, przez co inni mogli mieć mieszane odczucia co do tego.


Oceniając ortografię, interpunkcję i poprawność, brałam pod uwagę trzy pierwsze oraz trzy ostatnie posty.


Ortografia 3/10
Niestety posty roją się od błędów. To naprawdę przeszkadza w czytaniu. Zdecydowanie powinnaś nad tym popracować.

1 grudnia-Gdańsk.
[...]przypomniałam sobie że dziś 1 dzień grudnia to już wogle zwarjowałam.” - w ogólezwariowałam.
Broken hard
Na pierwszy rzut oka było widać ze on prawie wogle się tym nie przejmuje.” - żew ogóle.
Różowa gwiazda cz. 1
Biegałyśmy, a bańki tak pięknie lśniały w słońcu.” - powinno być lśniły.
- Oglądałam film o jakiejś dziewczynie, która nie mogła dotykać czarnego ogulnie ok... - powinno być ogólnie.
Uświadamiam sobie, że jestem w kosmosie i nakle samolotu nie ma latam sobie” - nagle.

Interpunkcja 0/10

1 grudnia-Gdańsk.
1 grudnia-Gdańsk.” - błąd, w tytule nie stawiamy kropki!
Rano ok 09:30 gdy wstałam było biało i przypomniałam sobie że dziś [...]” - przy stosowaniu skrótu od słowa około stawiamy kropkę (ok.), przecinek przed słowami: "gdy", "było", "że" .
Czy istnieje magia?
Tak, wiem może i to trochę głupie pytanie.” - przecinek przed "może".
Fajnie by było gdyby jednak istniała[...]” - przecinek przed "gdyby".
Broken hard
Wiadomo było że myślą o czymś smutnym[...]” - przecinek przed  "że".
On odwracał się na chwilę żeby zamknąć na chwilę oczy.” - przecinek przed  "żeby".
Ale jest już nie aktualne niesądzisz” - brak znaku zapytania na końcu.
Na pierwszy rzut oka było widać ze on prawie wogle się tym nie przejmuje.” - przecinek przed  "że".
Następnego wieczora też tam szli lecz osobno.” - przecinek przed  "lecz".
Tonąc w myślach o tym jaki był ich związek[...]” - przecinek przed  "jaki".
Najbardziej myślała o tym co takiego zrobiła że to był już koniec.” - przecinek przed słowami "co" i "że".
Usiadła na ławce, na tej samej na której siedzieli wczoraj i w inne wieczory.” - przecinek przed  "na której".
Jak wymyśliła tak uczyniła.” - przecinek przed  "tak".
Różowa gwiazda cz. 1
Mamy lato więc poszłam[...]” - przecinek przed "więc".
Po około pół godziny gdy chciałam przekłuć jedną bańkę...” - przecinek przed "gdy".
No patrz ona nie pęka!” - przecinek przed "ona".
Myślisz że to magia?” - przecinek przed "że".
[...]zasnęłam w połowie kiedy biegła po polu.” - przecinek przed "kiedy".
Uświadamiam sobie, że jestem w kosmosie i nakle samolotu nie ma latam sobie” - przecinek przed "latam".
Naglę patrzę i tam w oddali widnieje różowa gwiazda inna[...]” - przecinek przed "inna".
Prawy życia...
Nie myślą o tym co wczoraj, co jutro-myślą o tym co TU i TERAZ.” - przecinki przed "co".
Nie spytasz się czy ktoś cię kocha, nie powiesz czego pragniesz w życiu[...]” - przecinki przed "czy" i  "czego".

Poprawność 4/10
1 grudnia-Gdańsk.
Dziś 1 grudnia 2012r.” - „Dziś jest 1 grudnia 2012 r.”, ew. „Dzisiejszy dzień - 1 grudnia 2012 r.”.
Czy istnieje magia?
Ale ja zastanawiam się nad tym czasem... Ale nie myśle o takiej magi z wyciąganiem królika z kapelusza, ale o takiej w której są trudne zaklęcia, eliksiry, obrona itp.” - powtórzenia słowa "ale", myślę.
Broken hard
A oninszli niezwracając uwagi na mijające minuty i godziny.” - "Oni szli[...]", ew. należy połączyć to zdanie z poprzednim przy pomocy spójnika "a".
Patrzyli tylko w siebie[...]” - Patrzyli tylko na siebie, błąd rzeczowy.
On odwracał się na chwilę żeby zamknąć na chwilę oczy.” - powtórzenie.
Oboje o tym wiedzieli i to właśnie to ich tak smuciło.” - powtórzenie.
- To właśnie na tej ławce siedzieliśmy na naszym pierwszym spacerze.Powiedziała[...]” - błędny zapis dialogu, nie stawiamy kropki, a po pauzie zaczynamy małą literą: „- To właśnie na tej ławce siedzieliśmy na naszym pierwszym spacerze - powiedziała[...]”.
- Tak, znów masz racje.” - rację.
Ale jest już nie aktualne niesądzisz” - nie sądzisz piszemy osobno.
Prawy życia...
Kto by się nie zgodzi z tym co jest tu wypisane?” - nie zgodził, zabrakło literki.
Naglę patrzę i tam w oddali widnieje różowa gwiazda inna[...]” - nagle, literówka.

Dodatki 7/15
Jak już mówiłam, blog nie zawiera żadnych niepotrzebnych dodatków, lecz powinniśmy zacząć od tego, że prawie w ogóle ich nie posiada. Jedynymi "ozdobami" są: lista blogów, link do profilu, archiwum oraz button ISu (nie działający, gdy na niego klikniemy, pojawia się komunikat Niestety szukana przez Ciebie strona w tym blogu nie istnieje). Niektórzy wolą minimalistyczną formę, drudzy natomiast powiedzą tylko „ubogo” i pewnie dodadzą kolejną niepotrzebną rzecz do swojego bloga. Mnie się w pewien sposób ta forma podoba, jednakże brakuje chociażby jakiegokolwiek kontaktu z autorką. Wiem, są komentarze, ale nie wszystkie sprawy chce się załatwiać za ich pośrednictwem.

Dodatkowe punkty 0/10
W tym przypadku nie mam za co rozdawać dodatkowych punktów, a wręcz przeciwnie. Jednak wolę się powstrzymać, choć to i tak niestety nie zmieni Twojej oceny, a zapewne już wiesz, co nią będzie.

Mowa końcowa:
Niestety Twój blog pozostawia wiele do życzenia. Przede wszystkim szata graficzna. Jest to pierwszy minus, który automatycznie wywołuje negatywne odczucia; czcionka, podwójny napis, niestaranny nagłówek. Po drugie, sama treść postów - nad tym musisz sporo popracować. Popełniasz strasznie dużo błędów, przede wszystkim ortograficznych.Tylko nie zniechęcaj się! Pamiętaj, człowiek uczy się na błędach całe życie, a lepiej jest od razu wiedzieć, co się robi źle i już na początku nauczyć się tego poprawnie. Widać, że lubisz pisać, masz do tego chęci, więc korzystaj z tego póki możesz.

Ocena końcowa: 32 punkty  - siadaj, jedynka!


1 komentarz:

  1. Hej, od pewnego czasu przeglądam wasze oceny i muszę przyznać, że wasza szczerość i bezpośredniość robi wrażenie. Trochę mnie czasem wręcz przerażają :D. Tak czy inaczej dawno nie spotkałam się z tak porządnymi ocenami, wyrazy uznania! ;)

    OdpowiedzUsuń

Poprzednie Notki